Technika          (klikněte na fotografii, pro více náhledů)

CAS 20/9000/540 - S3R / Tatra 815-7  

Popis:
Cisternová automobilová stříkačka CAS 20 - S3R T815-7 6x6.1 je zásahový požární automobil těžké hmotnostní třídy, schopný provozu na všech komunikacích a v terénu. Požární příslušenství v provedení pro velkoobjemové hašení. Požární automobil je postaven na třínápravovém podvozku TATRA T815-731R32 6x6.1 s připojitelným pohonem přední nápravy a s průběžným rámem. CAS 20 je určena k přepravě požárního družstva 1+3 v jedné řadě a hasebních prostředků k provedení požárního zásahu vodou nebo pěnou při použití nízkého nebo vysokého tlaku vody. K tomuto účelu je vybavena požárním čerpadlem o jmenovitém průtoku 2 000 litrů za minutu, nádrží na vodu 9000 l, pěnidlo 540 l, lafetovou proudnicí, vysokotlakým průtokovým hadicovým navijákem a elektronickým přiměšováním pěnidla. S CAS je také možné provádět zásahy technického charakteru při záchraně lidských životů a ochraně majetku, omezení škod na životním prostředí a při mimořádných událostech a živelných pohromách. Pro tento účel je vybavena potřebným požárním příslušenstvím a prostředky.
Do užívání vozidlo předáno 12/2015.

Technické údaje (formát .pdf)

CAS 24 - TA / Renault Mascott

Popis:
Požární vozidlo - menší cisterna + technický automobil. Vozidlo je převážně určeno na zásahy při dopravních nehodách všeho druhu, při technických haváriích, jako první cisterna při požárech a při dalších různých zásazích.

Vozidlo je vybaveno:
Nádrží na vodu 1000 l, 120 l pěnidla v kanistrech, vysokotlaké čerpadlo ZIEGLER o výkonu 200 l při 40 bar ( dokáže i 60 bar ), 60 m naviják s vysokotlakou proudnicí, dále je čerpadlo redukováno na nízkotlakou část s jedním "C" hrdlem, 2 x proudnice JET, 4x hadice "C" a 2 x hadice "B", přiměšovačem na pěnu, 4 x přenosný hasící přístroj, 3 x dýchací přístroj VDP 60 PLUTO + náhradní lahve, hydraulické vyprošťovací zařízení WEBER HYDRAULIK na zásahy při dopravních nehodách, zachytávačem airbagů a sadou na řezání autoskel, sada krčních límců, vakuové dlahy, vakuová matrace, lékárna první pomoci, křísící přístroj O2, motorová rozbrušovací pila HUSQVARNA a motorová řetězová pila HUSQVARNA, elektrocentrála HONDA 2,8 kwh + osvětlovací stožár TELKITE 2 x 1000 w, sadou ucpávek a vaků s ovládacím zařízením, lezecké vybavení na zásahy ve výškách a hloubkách, sorbenty na likvidaci ropných havárií, specielním nářadím na otevíraní zámků, zámečnickým nářadím, čtyřmi díly nastavovacího hliníkového žebříku, vyprošťovacím navijákem RAMSEY 3,6 t.

Dále je vozidlo vybaveno systémem ABS, protiprokluzovýn systémem, tempomatem a uzávěrkou diferenciálu. Čerpadlo je poháněno od motoru pomocným kardanem. Do užívání vozidlo předáno 10/2004.

DA 8 / Opel Movano 2.6 Dti - dopravní automobil

Popis:
Dopravní automobil pro přepravu požárního družstva 8+1 na místo zásahu. Vozidlo je vybaveno potřebným vybavením. A to plovoucím čerpadlem HONDA 600 - mini 600 l/min, kalovým čerpadlem HONDA 1300 l/min se 4 kusy sacích hadic a sacím košem, přetlakovým ventilátorem PAPIN 600, motorovou pilou HUSQVARNA 365, 3 kusy dýchacích přístrojů VDP 60 Pluto s maskou INTERSPIRO, nehořlavým oblekem OL 2, 4 ks hadice "B", 6 kusy hadice "C", ručními hasícími přístroji, sorbenty, sorbčními rohožemi, 2 kusy potápěčských suchých obleků s kuklou a rukavicemi, detekčním přístrojem, 2 kusy chemických oděvů OPCH 90 a dvěma kusy obleku TYCHEM F SC1 a lezeckým vybavením.
Kontejner s kalovým čerpadlem, ventilátorem a plovoucím čerpadlem je možno přes elektrický lanový naviják vysunout a vyměnit za PS12.
Dále vozidlo slouží pro dopravu ropného přívěsu an místo zásahu, nákladního přívěsu pro dopravu člunů na místo zásahu, nebo k odtahu vozidel z DN.

AZ 30 M-1 Metz / Mercedes Benz - automobilový žebřík  

Popis:
Automobilový žebřík s košem, který má dostupnou výškou 30m.

Využití:
- transport pacienta za pomocí nosítek, která jsou osazena na koši
- hasební prace za pomoci proudnice, která se připojuje na 38m hadici "B"
- záchrana osob pomocí lezeckého vybavení z výšky i hloubky
- osvětlení plochy pomocí 2 x 1000W světel

Vybavení:
Motorová pila, 2x dýchací přístroj, sekera, lopata, páčidla, 2x přístroj na měření rychlosti větru, dalekohled, lékárnička, 2 x kotevní lano, lezecká výbava, nosítka, proudnice, hadice, hasicí přístroj, podkladové desky.
Do užívání vozidlo předáno 12/2012.

Ford Transit 2,2 TDCi - minibus

Popis:
Vozidlo slouží převážně pro účely Sboru dobrovolných hasičů Nové Město nad Metují, které je také jeho majitelem a financuje provoz. Využívá se k dopravě na soutěže a různé kulturní a sportovní akce. JSDH může vozidlo využít k dopravě na místo zásahu, k dopravě občerstvení a jako odpočinkový vůz.

Čluny

Popis:
Čluny sloužící pro technické zásahy na vodě. Jeden ze člunů je vybaven motorovým pohonem.
Něco málo z našeho vybavení:

Hydraulické vyprošťovací zařízení WEBER HYDRAULIK

Popis:
Zařízení určené k vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Skládá se ze samostatné pohonné jednotky s označením V 50 T ( "T" znamená Turbo). Na tomto zařízení můžou pracovat oba dva nástroje (nůžky a rozpínák) současně, odděleně a nebo jeden ve zrychleném režimu "TURBO". Součástí tohoto zařízení jsou hydraulické nůžky s označením S 180, hydraulický rozpínák s označením SP 40 a dvakrát pět metrů tlakových hadic.

Zachytávač airbagů

Popis:
Zařízení určené k ochraně zasahujících hasičů a k ochraně osob uvězněných ve vozidle proti vylétnutí Airbagů umístěných ve volantu. Umisťuje se na volant zavléknutím pomocí pružin. Ve spodní části jsou ostny, které Airbeg při náhlé aktivaci propíchnou.
Pro zajímavost:
K aktivaci Airbagů může dojít i několik minut po nehodě a ne jen v důsledku okamžité srážky. Rychlost, kterou letí Airbag proti řidiči je okolo 300 km/hod. Toto zařízení by mělo patřit do základní výbavy všech jednotek, které zasahují při dopravních nehodách, aby se zabránilo případným vážným úrazům.

Variabilní ruční vyprošťovací nastroj

Popis:
Používá se hlavně k ručnímu vyprošťování při dopravních nehodách. Je to nezbytný doplňující nástroj zasahujících hasičů.

Sada na řezání autoskel

Popis:
Komplet, který obsahuje 2 x důlčík k bezpečnému rozbití bočních skel, lepící pásku určenou k přelepování bočních skel před rozbitím, aby se zabránilo jejich roztříštění po vozidle popřípadě po zraněných osobách, kapesní nůž na obřezání gumy u předního skla nelepeného, kladívko určené k vytvoření otvorů v předním lepeném skle k přípravě na vyříznutí tohoto skla. Součástí tohoto kladívka je i samotná pilka na řezání skel vyrobena z velmi kvalitní oceli a ochranné brýle.

Elektrocentrála Honda ECM 2800

Popis:
Zařízení určené k napájení osvětlovacího stožáru 2 x 1000 W umístěném na vozidle CAS 24-TA Renault a k pohonu ručních elektrických zařízení. Výkon 2,8 kW, napájecí napětí 1 x 230V.

Přetlakový ventilátor PAPIN 600 KS

Popis:
Přenosný vysokovýkonný ventilátor pracující na principu vytváření "pozitivního" tlaku v budovách mechanickým způsobem. Je určen k boji proti dýmu, plynům a vysokým teplotám. Přetlakový způsob ventilace lze využít i v řadě dalších případů, kdy je nutno zajistit rychlý usměrněný odvod kouře, vyvětrání prostor od nebezpečných plynů a výpar, zajistit bezpečnou evakuaci, či přísun čerstvého vzduchu osobám uvězněným v uzavřených prostorách. Výkon (objem vzduch) činí 21 000 m3/hod.
Tento agregát lze taky použít při nafukování seskokových plachet a při namontování rozprašovací trysky před vrtuli ventilátoru i jako pěnotvorný agregát k výrobě lehké pěny.

Vzduchový dýchací přístroj VDP 60 PLUTO verze 1994

Popis:
Použití při zásahu v zakouřeném prostředí, nebo prostředí s únikem nebezpečných látek. Jedná se o samostatně ovladatelný dýchací přístroj s otevřeným dýchacím okruhem, který má přenosnou zásobu stlačeného vzduchu a je plně nezávislý na okolní atmosféře. Přístroj je konstruován tak, aby pokračoval uspokojivě ve své funkci při ponoření ve vodě do hloubky max. 20 m, ale není konstruován jako potápěčský přístroj. Součástí VDP 60 je celolícní maska s plicní automatikou (INTERSPIRO) a jednolahvový odlehčený ocelový zásobník 6 l / 30 MPa.
Ve výbavě jednotky je celkem 10 ks těchto přístrojů.

Vyváděcí dýchací přístroj SATURN S 2

Popis:
Podtlakový vzduchový dýchací přístroj s ocelovým jednolahvovým zásobníkem 2 l / 20 MPa opatřeným celolícní maskou CM 5. Tento přístroj je určený k vyvádění osob ze zakouřených prostor.
Ve výbavě jednotky jsou celkem dva tyto přístroje.

Plovoucí čerpadla AQUAFAST MACXIMUM 8 k, PF 2-A

Popis:
Čerpadla jsou určena především jako prostředek k plnění cisteren zásahových vozidel, odčerpávání zatopených prostor i k nouzovému hašení.
Jednotka je vybavena 3 plovoucími čerpadly o výkonech 1250 l/min, 1100 l/min a 600 l/min. Umísťují se přímo na hladinu odčerpávané kapaliny.

Přenosné požární stříkačky PS12

Popis:
Jednotka je vybavena 2 přenosnými požárními stříkačkami o výkonu 1200 l/min. Používány převážně ke sportovním účelům, případně při dálkové dopravě vody.

Kalové čerpadlo HONDA WT 30 X

Popis:
Čerpadlo o výkonu 1300 l/min určené k čerpání vody ze zatopených sklepů, čerpání různých jímek, k doplňování vody do požárních cisteren a i k nouzovému hašení. Součástí vybavení čerpadla jsou 4 x 2 m sacích hadic opatřených na koncích hadicovou spojkou "B 75" a jedním sacím košem.

Proudnice

Popis:
Ve výbavě jednotky jsou proudnice jak klasické "B", "C", proudnice s uzávěrem tak i proudnice moderní s označením "JET". Tyto proudnice jsou kombinované mají stálý kompaktní proud nebo můžou sloužit k vytvoření vodní clony a šetří spotřebovanou vodu.
Dále je ve výbavě jednotky proudnice s označením "RAMBOJET". Je to proudnice do které se vkládají pevné kartuše vyrobené z hasiva PYROCOOL, ty se působením vody rozpouštějí a vytvářejí tím hasební látku na bázi lehké vody s vynikajícím hasebním účinkem.

Přiměšovač na tekuté smáčedlo pyrocool

Popis:
Přenosný přiměšovač určený k přiměšování hasiv do proudu C v koncentraci 0,5% nebo 3%. Skládá se z tělesa přiměšovače, půlspojek C52, ovládacího prstence, trysky se zpětným ventilem a Venturiho trubice.

Motorová řetězová pila HUSQVARNA 365

Popis:
Ve výbavě jednotky jsou tři motorové pily s označením HUSQVARNA 365, tři hasičské bourací sekyry VICTORY a dvě menší sekyrky s označením FISKARS.

Vyvětvovací motorová pila STIHL HT 101

Popis:
Vyvětvovací pila určená k odstraňování větví hrozících pádem ve výškách do 8 m.

Motorová rozbrušovací pila HUSQVARNA 371

Popis:
Určená pro práci při dopravních nehodách při požárech na rozebírání střešních konstrukcí a různých druhů technických zásahů. Pila osazena universálním řezacím kotoučem na kov, lepenku, dřevo a dalších různých materiálů.

Akumulátorová pila a příklepová vrtačka

Popis:
Šavlová pila určená k řezání různých druhů materiálu (použití různých pilových lišt, dle matriálu). Tato pila je akumulátorová napájená baterií 24 V. Doba práce na jednu baterii v plném provozu cca 1 hod.
Akumulátorová příklepová vrtačka vesměs určená při otvírání zámků (odvrtání), kde nehrozí nebezpečí z prodlení. Napájena baterii 18 V. Doba provozu na jednu baterii cca 1 hod v plném provozu.

Sada ucpávek a vaků s ovládacím zařízením

Popis:
Vaky slouží k zvedání těžkých břemen u různých technických událostí. Jednotka je vybavena 3 zvedacími vaky. Pro zajímavost největší z vaků má zdvih až 450 mm.
Jednotka je dále vybavena sadou ucpávek. Použití opět u různých technických událostí, hlavně jako ucpávky kanalizačních vpustí a odtoků, kde je třeba zamezit úniku do odvodních potrubí.
Vaky i ucpávky jsou plněny vzduchem z tlakových lahví, přes redukční ventil.

Průmyslový vodní vysavač

Popis:
Průmyslový vysavač pro Hasiče SOS 293.1.HAS je určen pro vysávání zbytků vody a drobných kalů vzniklých při havárijích domovních potrubních rozvodů nebo živelných katastrofách nebo při hašení požárů. Průtok vzduchu odsávání 200 m3/hod Maximální podtlak 20kPa Maximální doporučená sací výška 1,2 m Objem zásobníku nečistot 55 l El. krytí IP 44 Jmenovité napětí 230 V Příkon - sací agregát 1500 W Příkon - výtlačný agregát 1500 W Délka sací hadice stndart 3 m Výška x šířka x délka 1016 x 580 x 785 mm Hmotnost 58 kg

Vybavení na odchyt nebezpečného hmyzu

Popis:
Speciálně upravený vysavač na listí pro odchyt obtížného hmyzu

Radiostanice

Popis:
Ve výbavě jednotky jsou používány ve vozidlech radiostanice MOTOROLA DM 2600 a MOTOROLA GM 360, dále základnová radiostanice s opakovačem poplachu GM 360. Ruční radiostanice používaná velitelem jednotky MOTOROLA DP 4800e, zástupcem velitele jednotky MOTOROLA GP 388-r a mužstvo používá radiostanice MOTOROLA GP 340, GP 344, GP 388 a GP 680.

Svolávací zařízení: Pagery - osobní svolávače + systém Fireport

Popis:
Jsou určeny ke svolávání jednotky převážně operačním střediskem HZS. Poplach může vyhlásit i velitel jednotky.
Jednotka používá dva druhy svolávačů a to SWISSPHONE RE609 a SWISSPHONE s.PAGE X05. Pager X05 je digitální s textovým zobrazením zprávy.
Systém Fireport rozesílá SMS členům jednotky, otevírá vrata a zobrazuje událost na obrazovce ve zbrojnici se současným přehráním události do rozhlasu.

Osobní vybavení členů JPO

Popis:
Mezi osobní vybavení členů JSDH patří zásahový oblek FIREMAN, hasičská ochranná přílba GALLET s bateriovou svítilnou, ochranné rukavice nehořlavé a protiprořezové, hasičská obuv HAIX, osobní polohovací pás BUPEX, ochranná NOMEXOVÁ KUKLA a universální hasičský klíč pro otevíraní různých rozvodových skříní a jako klíč na hadicové spojky.

Osobní svítilny

Popis:
Popis: Jedná o speciální svítilnu s nerozbitnou čočkou, kterou lze používat ve výbušném a náročném prostředí. Speciálně uzpůsobena pro hasiče a jiné záchranné složky. Technické údaje: Zdroj světla: 3W LED dioda se svítivostí 65 lm Doba svícení: 3 - 6 hod. Výkon: 25 000 kandel, 114 lumenů Rozměry: 179×73 mm Hmotnost s aku: 507 g Zdroj: aku Ni-Cd, 4,8V Materiál: polymer

Brodící kalhoty "PRSAČKY"

Popis:
Určené pro práci ve vodě při povodních, zatopených sklepů apod. Materiál je podobný neoprenu.

Potápěčský suchý oděv s kuklou a rukavicemi

Popis:
Určený jen pro práci ve vodě. Je plně uzavřený bez možnosti průsaku vody, proto oblek "SUCHÝ".

Protichemické obleky

Popis:
Oblek OPCH 90 je plně hermetický, přetlakový oděv, zabezpečující vysoký stupeň ochrany před životu nebezpečným prostředím, obsahujícím chemické látky neznámého složení v kapalné i plynné fázi včetně aerosolů. Je určen pro kompletaci s dýchacím přístrojem a maskou, nesenými pod oděvem. Obsahuje pětiprsté ochranné rukavice anatomického tvaru. Jednotka používá tyto obleky dva.
Ve vybavení jednotky jsou i dva obleky TYCHEM F. Jsou to nepronikavé obleky SC1 pro jednorázové použití je jednodílný chemicky ochranný oblek, který odpovídá evropské normě pro chemický ochranný oděv odolný proti proniknutí tekutin. Pro zajímavost oděv vydrží až 480 min působení kyseliny chlorovodíkové 37%,480 min kyseliny sírové 98% atd.

Detekční přístroj GasAlertMicro 5

Popis:
Jedná se o přenosný detektor, který současně monitoruje až pět plynů v ovzduší: kyslík, výbušné plyny a širokou škálu toxických plynů.

Lezecké vybavení

Popis:
Lezecké vybavení obsahuje vše pro záchranu osob z výšek, hloubek a jiných prostor kde je potřeba lezecké techniky (lana, karabiny, slaňovací osmy, slaňovací STOPKY, kladky, žumary, ocelové úvazy, textilní úvazky a jiné speciální lezecké vybavení).

Skládací reflexní kužely

Popis:
Výstražný svitící skládací kužel používaný k ohraničení místa dopravní nehody a jiných mimořádných událostí.

Křísící přístroj SATURN OXY

Popis:
Tento přístroj je naplněn čistým lékařským kyslíkem a používá se při resuscitaci nebo při požárech po nadýchání zplodinami hoření. Jedná se vlastně o podtlakový dýchací přístroj opatřený podtlakovou plicní automatikou s ruční regulací průtoku kyslíku. Je opatřena přepínacím ventilem používaným buď při resuscitaci dětí (dávkování kyslíku je poloviční ) nebo resuscitaci dospělých kdy je tento přepínací ventil nastaven do polohy plného průtoku kyslíku.
Dále je tento přístroj opatřen ventilem dýchání, který se používá (stlačuje) v případě pokud zraněný sám nedýchá. Ve výbavě JSDH jsou tyto přístroje dva. Dalším vybavením potřebným k resuscitaci, kterou jednotka používá je ruční dýchací vak AMBOVAK. Opět je tento přístroj opatřen specielním ventilkem při použití na resuscitaci dětí (poloviční dávkování vzduchu). Vak je vybaven polomaskami různých velikostí.

Rozkládací zdravotní nosítka

Popis:
Speciální rozkládací transportní nosítka SCOOP. Použití při vyprošťování osob z havarovaných vozidel kde je podezření na zranění páteř a při transportech osob.

Vakuové dlahy + matrace

Popis:
Vakuové dlahy se používají většinou k ošetření různých zlomenin nebo i k fiksaci částečně amputovaných končetin. Vakuová matrace se používá k transportu zraněných s podezřením na úraz páteře. Pracují na systému vakua - vzduchoprázdna. Dlahy i matrace jsou opatřeny malinkými kuličkami z měkkého materiálu a ventilem. Pomocí pumpy se z těchto dlah a matrace vysaje vzduch dojde ke ztvrdnutí a znehybnění postižené části těla.

Sada krčních límců

Popis:
Používají se k fiksaci krční páteře při dopravních nehodách a jiných úrazech s podezřením na zranění páteře. Jednotka většinou používá universální polohovací límce pro použití jak u dětí tak i u dospělých.

Lékařské vybavení

Popis:
Lékárny jsou vybaveny potřebným vybavením pro poskytování kvalitní předlékařské pomoci zraněným osobám. Výbavou těchto lékáren jsou speciální popáleninové baličky WATERJEL.

Signalizace pro bezpečný výjezd hasičů "výstražný semafor"

Popis:
Semafor určený pro bezpečný výjezd na hlavní komunikaci. Spouštění probíhá pomocí dálkového ovládání, který je umístěn v každém zásahovém automobilu.

Sušící skříň na hasičskou výstroj a výzbroj

Popis:
Plně automatická sušící skříň ROS 04 TURBO určená k sušení zásahové výzbroje a výstroje se stálou sušící teplotou 45°C.

Prostory jednotky a sboru dobrovolných hasičů

Popis:
Špinavá šatna oddělená od čisté šatny sprchou.